skylandhome
اشتراک خبرنامه

اخبار

چاپ

تغییرات قوانین مهاجرت ترکیه در سال 2020

قوانین جدید مهاجرت ترکیه برای سال 2020 اعلام شد
ارسال شده در : 2019-11-27   /   توسط Admin   /   نظرات (2)

تمدید اقامت توریستی در سال 2020 دستخوش تغییراتی شده است که به احتمال زیاد بسیاری از مهاجرین بویژه ایرانیهای مقیم ترکیه را دچار چالش جدی خواهد کرد.

استانبول شهر مورد علاقه مهاجرین و توریستهای ترکیهنزدیکی فرهنگی و موقعیت جغرافیایی کشور ترکیه و همچنین آزادی های اجتماعی نسبی جامعه ترکیه سبب شده است که بخشی از مردم ایران و افغانستان که دارای تمکن مالی متوسط و حتی گاهی ضعیفی هستند و قصد مهاجرت به کشور دیگری را دارند، اقامت ترکیه را بعنوان گزینه اول خود انتخاب کرده و به ترکیه مهاجرت میکنند. در این بین شرایط سیاسی و اقتصادی کشور ترکیه و همچنین ارتباطات تجاری آزاد با سراسر دنیا، از یکسو و آب و هوای بسیار عالی ترکیه از سوی دیگر، این کشور را به هدف اول این دسته از مهاجرین تبدیل کرده است.

بطور معمول ایرانیان بدون اخذ ویزا (با استفاده از ویزای پیش فرض پاسپوت) میتوانند در سال سه ماه بدون نیاز به درخواست اقامت (oturma ıznı) به ترکیه وارد شده و اقامت داشته باشند. در سالهای اخیر و با توجه به مشکلات اجتماعی، اقتصادی و سیاسی منطقه مهاجرین بسیاری از کشورهای ایران ، عراق و افغانستان با هدف دریافت اجازه اقامت و حتی دریافت حق شهروندی ترکیه به این کشور مهاجرت نموده و سعی کرده اند ا طرق مختلف امکان زندگی در ترکیه را برای خود و خانواده خود فراهم نمایند.

در قوانین کشور ترکیه به اقامت بدون سرمایه گذاری، اقامت توریستی گفته میشود و در شرایط عادی حداکثر مدت این اقامت سه سال و نیم است و پس از آن این نوع اقامت تمدید نخواهد شد مگر در شرایطی که مهاجر به نوعی در ترکیه سرمایه گذاری اقتصادی کرده و یا مشغول به تحصیل باشد و یا اینکه براساس تخصص کاری خود، یکی از شرکتهای ترک برای وی اجازه کار (çalışma izni) دریافت نماید.

تمدید اقامت توریستی در سال 2020 دستخوش تغییراتی شده است که به احتمال زیاد بسیاری از مهاجرین بویژه ایرانیهای مقیم ترکیه را دچار چالش جدی خواهد کرد. براساس اعلام اداره مهاجرت ترکیه که بصورت رسمی از طریق خبرگزاری آناتولی اعلام شده است، براساس مصوبه جدید در مورد بند "e" ماده یک قانون "31/6458 اتباع خارجی و حفاظت بین المللی" درباره اخذ و تمدید اقامت موقت توریستی در ترکیه ، اتباع خارجی بجز شهروندان کشورهای عضو سازمان همکاری و توسعه اقتصادی از جمله اتریش، بلژیک، کانادا، دانمارک، فرانسه، آلمان، یونان، ایسلند، ایرلند، لوکزامبورگ، هلند، نروژ، پرتغال، اسپانیا، سوئی، سوئیس، انگلیس، آمریکا، ایتالیا، ژاپن، نیوزیلند، فنلاند، استرالیا، جمهوری چک، مجارستان، مکزیک، کره جنوبی، لهستان، جمهوری اسلواکی و همچنین اتحادیه اروپا و فدراسیون روسیه و جمهوری خلق چین، از یک ژانویه سال 202 اقامت موقت گردشگری را تنها مشروط بر اینکه قبلا اقامت توریستی دریافت نکرده و یا حداقل یکسال از تاریخ پایان اقامت قبلی گذشته باشد، تنها به مدت یک سال صادر خواهد کرد.

مطابق این طرح جدید، متقاضیان تمدید اقامت موقت توریستی تنها میتوانند حداقل پس از گذشت یکسال از پایان مهلت اقامت توریستی قبلی خود، دوباره برای دریافت اقامت اقدام نمایند. به گفته مسئولین اداره مهاجرت ترکیه، مراجعاتی که قبل از تاریخ یک ژانویه 2020 انجام گرفته است، ولو تاریخ رجوع آنها پس از این تاریخ باشد، مورد ارزیابی و بررسی قرار خواهند گرفت.

لازم به توضیح است که چنین قانونی قبلا در سال 2017 نیز ابلاغ شد و پس از مدتی لغو گردید، اما در حال حاضر و با توجه به قانون ابلاغی که از یک ژانویه 2020 قابلیت اجرایی خواهد داشت، متقاضیان اقامت در ترکیه تنها با داشتن شرایطی نظیر تحصیل در ترکیه، مالکیت اموال غیر منقول و یا اجازه کار اقامت ترکیه را اخذ نمایند.

شرایط دریافت پاسپورت ترکیه و اقامت دائملذا در شرایط کنونی میزان درخواست خرید ملک اعم از آپارتمان و ویلا و همچنین انواع سرمایه گذاری در ترکیه افزایش قابل توجهی را شاهد است. در این میان خرید منزل مسکونی در ترکیه دارای قوانینی شبیه قوانین ایران است و این کشور به خریدار، مالکیت 100% از عرصه و اعیان با قابلیت انتقال به وراث ارائه میدهد. در رابطه با خرید ملک بایستی توجه کنید که قیمت گذاری صحیح در ملک انجام شده باشد زیرا میزان سرمایه گذاری میتواند برای خریدار، سهولت تمدید اقامت، امکان دریافت پاسپورت ترکیه و یا امکان دریافت شهروندی ترکیه را دربر داشته باشد که باتوجه به میزان سرمایه گذاری شخص تعیین خواهد شد.

توجه داشته باشید که در طرح جدید اقامتی شما با خرید هر ملکی با هر بودجه ای امکان تمدید اقامت را خواهید داشت.

جهت کسب اطلاعات صحیح در رابطه با قوانین ترکیه و دریافت مشاوره با ما در ارتباط باشید.

منبع : گروه مشاورین skylandhome

https://skylandhome.ir

آرشیو خبرها     مشاهده ویدیوها

نظرات

پیام خود را بنویسید
نام پست الکترونیک موضوع پیام