skylandhome
اشتراک خبرنامه

اخبار

چاپ

طی 48 ساعت گذشته انتشار ویروس کرونا در ایران سیر صعودی داشته است

آخرین اخبار از انتشار ویروس کرونا در ایران
ارسال شده در : 2020-02-23   /   توسط Admin   /   نظرات (2)

بررسی آخرین وضعیت انتشار ویروس کرونا در ایران و هشدارهای بهداشتی برای مردم.

 

با سیر صعودی انتشار ویروس کرونا در ایران مطابق آخرین آمار اعلام شده رسمی در ایران، تعداد مبتلایان به کروناویروس به عدد 43 و تعداد جانباختگان به 8 نفر افزایش یافته است. در مدت اخیر همواره ورود کروناویروس به کشور تکذیب شده بود تا روز 30 بهمن که توسط کیانوش جهانپور، مدیر روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، بطور رسمی مشاهده این ویروس و تشخیص آن در دو شهروند قمی بطور رسمی اعلام شد.

در پی انتشار این خبر، عصر روز 30 بهمن، حمید رضا قدیر رئیس دانشگاه علوم پزشکی اعلام داشت که در 4 روز گذشته 2 نفر مبتلا به کرونا ویروس شناسایی شده است که متاسفانه منجر به فوت آنها شده و پس از فوت، تست کرونا مثبت اعلام شده است. این درحالی است که مرگ این دو نفر به دلیل کهولت سن و نقص سیستم ایمنی بدن عنوان شد. البته طی مطالعات صورت گرفته و اخبار منتشره مشخص شده است که در مبتلایانی که دارای بیماریهای زمینه ای از جمله دیابت، مشکلات ریوی و نظایر آن داشته اند، در معرض بیشترین خطر هستند و درصورت ابتلا احتمال خطرناک بودن بیماری در آنها بیشتر خواهد بود.

طبق اظهارات مسعود مردانی، عضو کمیته کشوری بیماریهای عفونی وزارت بهداشت کشور، ایران وارد فاز جدیتری از انتشار کرونا شده است و احتمال افزایش بیماران وجود دارد. در پی این خبر، در روز 1 اسفند 98 قرارگاه کرونا ویروس با حضور وزیر بهداشت و مدیران ارشد این وزارتخانه تشکیل شد.

همسایگان کشور مواضع متفاوتی در قبال این وضعیت ایران اتخاذ نموده اند. کشور عراق و در پی فوت 2 هموطن با انتشار بیانیه ای پروازهای رفت و برگشت از ایران را به حالت تعلیق درآورده و از صدور ویزا برای ایرانیان خودداری مینماید. طی آخرین خبر کویت نیز، حرکت هرگونه شناور بین کویت و ایران را ممنوع نموده و اجازه ورود هیچ کشتی از ایران به بنادر خود را نمیدهد. گفتنی است که چند کشور دیگر نیز برای تردد اتباع ایرانی، محدودیتهایی را لحاظ نموده اند.(این خبرها را اینجا بخوانید)

وزیر بهداشت که همه روزه پیگیر موضوع کرونا در ایران است، از همه شهروندان محترم قمی خواهش کرده است که رعایت احتیاط را نمایند و به هیچ وجه از شهر خارج نشوند تا بمنظور پیشگیری و کنترل شیوع بیماری در سایر نقاط کشور حداکثر تدابیر احتیاطی در نظر گرفته شود. آموزش های بسیاری در رابطه با حفظ بهداشت فردی در شبکه های اجتماعی دست به دست میشود و گفتنی است که از رسانه های رسمی، تمام موارد لازم از طریق وزارت بهداشت و بطور مرتب به اطلاع مردم رسانده میشود. همچنین وزیر بهداشت از عموم مردم خواهش کرده است که از هرگونه سفر بیمورد و غیر ضروری اجتناب نمایند.

به گفته وزیر بهداشت ایران، با حداکثر توان تولید کنندگان درحال تولید ماسک هستند و با ابراز ناراحتی از برخی سوداگرانی که سلامت مردم و جان مردم را نادیده گرفته و در چند روز اخیر مبادرت به احتکار ماسک های بهداشتی نموده اند بیان کرد که با این افراد برخورد سخت قضایی صورت خواهد گرفت و برای کنترل موضوع اعلام نمود که وزارت بهداشت با تمهیدات صورت گرفته، مبادرت به توزیع رایگان ماسک خواهد کرد تا نگرانی مردم را کاهش دهد. در حال حاضر ناوگان اتوبوس رانی و وسائط حمل و نقل عمومی تهران و قم ضدعفونی میشوند و امور (4 اسفند 1398) رئیس جمهور دستور تشکیل ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا را صادر کرده است. همچنین وزارت بهداشت اعلام کرد که با کشورهای همسایه مذاکراتی برای صدور گواهی سلامت برای مسافران ترکیه انجام شده است که مسافران به مقصد ترکیه پیش از خروج از مرزها مورد معاینه قرار گرفته و گواهی سلامت اخذ نمایند تا پس از ورود به ترکیه دچار مشکل نشوند.

از دیگر فعالیتهای صورت گرفته توسط وزارت بهداشت ایران انجام مطالعاتی برای جلوگیری از راه انتقال بیماری از قم به سایر نقاط کشور بوده است که در خبرهای امروز منتشر شده است. خبری نیز از پژوهشگران حوزه سلامت چین مبنی بر ساخت داروی بیماری کرونا منتشر شد و اعلام شده است که بصورت رایگان توزیع خواهد شد. توجه به این نکته ضروریست که با مشاهدات عینی پژوهشگران حوزه سلامت و وزارت بهداشت چین، اعلام شده است که کسانیکه بهبود یافته اند ممکن است مجددا به این بیماری گرفتار شوند و حداقل 14 روز مراقبت کامل پس از بهبودی نیاز است تا خطر ابتلای مجدد کاهش یابد.

حضور در مراکز پر رفت و آمد، دست دادن و روبوسی کردن از مهمترین عوامل انتشار است که بصورت مداوم از طریق رسانه های رسمی کشور به مردم جهت اجتناب از امور پرخطر آگاهی داده میشود و همچنین از طرف وزارت بهداشت بصورت مستمر توصیه میشود که شستن دستها با مایع صابون و سایر مواد ضدعفونی کننده جدی گرفته شده و حداقل 20 ثانیه دستها شستشو شود. لازم به ذکر است که ویروس کرونا خارج از بدن میتواند تا 9 ساعت زنده مانده و به بدن شخص دیگری انتقال پیدا کند و وی را مبتلا نماید. از همه هموطنان خواسته شده است که آرامش خود را حفظ کنند و به هشدارها و توصیه های مراجع ذیصلاح که از رسانه های معتبر به اطلاع مردم میرسد، توجه کافی داشته باشند.

آرشیو خبرها     مشاهده ویدیوها

نظرات

پیام خود را بنویسید
نام پست الکترونیک موضوع پیام