skylandhome
اشتراک خبرنامه

اخبار

چاپ

اقدامات ترکیه در تقابل با کرونا

اقدامات دولت ترکیه جهت جلوگیری از شیوع کرونا
ارسال شده در : 2020-03-11   /   توسط Admin   /   نظرات (2)

دولت ترکیه به منظور پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا چه اقداماتی انجام داده است؟

ترکیه بلافاصله پس از شیوع ویروس خطرناک کووید 19 یا همان کرونا ویروس جدید، با اتخاذ اقدامات فوری، پیشگیری از شیوع این ویروس در کشورش را شروع کرد. در گام اول توسط یک فروند هواپیما که جهت انتقال اتباع خود از چین با تدابیر ویژه آماده کرده بود، اقدام به انتقال اتباع خود از چین به ترکیه کرد و پس از ورود این افراد به کشور، تدابیر کنترلی لازم را جهت بررسی وضعیت سلامت آنها اتخاذ کرد. پس از شیوع بیماری در ایران با مرکز شهر قم، ترکیه کلیه مرزهای زمینی، ریلی و هوایی خود با ایران را مسدود و مانع ورود مسافران ایرانی به این کشور شد. همزمان اقدام به نصب دوربینهای حرارتی در فرودگاهها و پایانه های مرزی خود نمود و آموزشهای لازم در این مورد را به مرزبانان منتقل نمود. در همین شرایط اقدام به تاسیس بیمارستانهای صحرایی در مناطق مرزی نمود تا با کمترین آسیب، موارد مشکوک به کرونا ویروس را دور از اجتماعات شهری تحت نظارت و کنترل داشته باشد. همچنین با امضای سلیمان سویلو، وزیر کشور طرح ''اقدامات در دروازه های مرزی" به ادارات پلیس 81 استان کشور، ژاندارمری، اداره مهاجرت استان ها و دروازه های مرزی ابلاغ شد. در همین راستا از تاریخ 23 فوریه 2020، مسیرهای زمینی از ایران به ترکیه شامل آغری-گوربولاک، وان-کاپی‌کوی، حکاری- اسن‌دره، اغدیر-دیل‌اوجو) و خط آهن وان-کاپی‌کوی بسته شد.

کلیه شهروندان ترک که در ایران حضور داشته اند، پس از ورود به ترکیه در پایانه های مرزی توسط یک تیم 50 نفره پزشکی مورد معاینه و آزمایشات لازم قرار گرفته  و درصورتیکه فردی دچار تب بالا، آبریزش بینی و سرفه مشاهده شود، پس از معاینه دستگاه تنفسی با آمبولانس‌های مجهز در بیمارستان دکتر یاشار ارییلماز دوغو بایزید، قرنطینه می‌شوند.  کسانیکه از شهرهای قم، تهران، مشهد، گیلان و تبریز وارد ترکیه شدند، بدون توجه به علائم بیماری، به بیمارستانها منتقل میشدند و افرادیکه از سایر شهرهای ایران به ترکیه وارد میشدند، به بیمارستانهای صحرایی منتقل شده و تحت معاینه و کنترل پزشکان قرار گرفته و بمدت 14 روز در قرنطینه نگهداری میشدند.

در تمام طول این مدت، دولت ترکیه سعی کرده است که اطلاع رسانی دقیق و آموزشهای لازم را به شهروندان خود منتقل نماید. کلیه تدابیر با حساسیت بالا و بصورت 24 ساعته در پایانه های مرزی و بیمارستانهای دولتی ترکیه ادامه دارد.

تدابیر شدیدی در ایغدیر در مقابله با شیوع ویروس کرونا اتخاذ شد، روند این تدابیر در گذرگاه مرزی دیل‌اوجو با جمهوری خودمختار نخجوان و برپایی یک بیمارستان صحرایی بزرگ و 10 چادر کوچک ادامه دارد.

با اجرای تدابیر لازم با حساسیت بالا و بصورت شبانه روزی، ترکیه موفق شد تا 10 مارچ 2020 مانع ورود ویروس کرونا به کشور خود شد و از سوی سازمان جهانی بهداشت بخاطر موفقیت چشمگیر در پیشگیری، مورد تقدیر قرار گرفته است. کلیه فعالیتهای پیشگیرانه، اطلاع رسانی و غربالگری در ترکیه، همچنان ادامه داشته و مقامات ترک بی وقفه در این خصوص فعالیت میکنند و انتظار میرود که ترکیه کمترین آسیب از این بیماری را تجربه کند.

مرور عملکرد ترکیه در تقابل با کووید 19

در تاریخ 10 مارس وزیر بهداشت ترکیه در نشست خبری ویژه ای از مثبت شدن نتیجه تست یک شهروند ترکیه که به تازگی از اروپا برگشته بود خبر داد.

گزارش روزانه تعداد بیماران کرونا و افراد فوت شده را اینجا بخوانید.

در تاریخ 11 مارس فخرالدین کوجا، رخسار پکجان و محمت نوری ارسوی، وزاری بهداشت، بازرگانی و فرهنگ و گردشگری ترکیه پس از برگزاری نشست هیئت علمی بررسی ویروس کرونا در آنکارا به پرسش‌های خبرنگاران در این زمینه پاسخ دادند. در این نشست وزیر بهداشت اعلام کرد احتمال افزایش آمار وجود دارد ولی کرونا قویتر از تمهیدات پیشگیرانه ترکیه نخواهد بود. همچنین وزیر فرهنگ و گردشگری نیز تصریح کرد که تعویق ورود توریست یه کشور تا پایان آوریل را منطقی میدانیم. همچنین وزیر بازرگانی نیز اعلام کرد که کلیه نمایشگاههایی که قرار بود از 16 مارس برگزار شوند را تا پایان آوریل به تعویق خواهد انداخت.

در تاریخ 12 مارس جایگاهها و همه نقاط فرودگاه های استانبول برای مقابله از شیوع کرونا، ضد عفونی شد. در این اقدام تمامی جایگاهها، راهروها، صندلهای انتظار و مسیر تردد مسافرین ضد عفونی شده و همچنین مواد ضد عفونی کننده متعددی در نقاط مختلف فرودگاه برای استفاده مسافرین تعبیه شد.

 • در همین حال و در ادامه مبارزه با شیوع کروناویروس ، جلسه مهمی با حضور رجب طیب اردوغان ریاست جمهور ترکیه به همراه فواد اوکتای معاون اول رئیس جمهور، عبدالحمید گل وزیر دادگستری، زهرا زمرد سلجوق وزیر کار و رفاع اجتماعی، مراد کوروم وزیر محیط زیست و شهرسازی، مولود چاووش‌اوغلو وزیر امور خارجه، برات آلبایراک وزیر خزانه داری، فاتح دونمز وزیر انرژی و منابع طبیعی، مهمت قصاب‌اوغلو وزیر ورزش و جوانان، سلیمان سویلو وزیر کشور، مهمت نوری ارسوی وزیر فرهنگ و گردشگری، فخرالدین کوجا وزیر بهداشت، علی ارباش رئیس سازمان امور دینی، ابراهیم کالین سخنگوی ریاست جمهوری، ضیاء سلجوق وزیر آموزش و سایر مقامات مربوطه تشکیل و هماهنگیهای لازم در این خصوص صورت گرفت. تصمیمات این جلسه به شرح زیر از طرف سخنگوی دولت اعلام شد:
 •  
 • مدارس ترکیه در تمام مقاطع تحصیلی از 16 مارس 2020 به مدت دو هفته تعطیل خواهند بود.
 • دانش‌آموزان مدارس از تاریخ 23 ماه مارس به مدت یک هفته در خانه و از طریق اینترنت و تلویزیون آموزش خواهند دید.
 • تمامی تدابیر لازم برای عدم توقف آموزش اتخاذ شده و برای استفاده از "شبکه اطلاع رسانی آموزش" اینترنت 3 گیگ رایگان ارائه خواهد شد.
 • مهد کودک‌ها و پیش دبستانی‌ها نیز به مدت 2 هفته تعطیل خواهند بود.
 • دانشگاه‌های ترکیه از روز دوشنبه 16 مارس به مدت 3 هفته تعطیل خواهند بود.
 • زنان باردار و دارای فرزندان شیرخوار، افراد مبتلا به بیماری های مزمن، معلولان و افراد بالای 60 سال (به‌جز مدیران) از تاریخ 16 مارس به مدت 2 هفته می‌توانند از مرخصی اداری استفاده کنند.
 • مسافرت کارمندان دولت به خارج از کشور بدون کسب اجازه ممنوع است.
 • تمام مسابقات ورزشی تا ماه آوریل بدون تماشاگر برگزار خواهند شد
 • سفرهای رسمی رجب طیب اردوغان، رئيس‌جمهور ترکیه به خارج به تعویق گرفته شد.
 • در تاریخ 2020/03/18 مصادف با 27 اسفند 1398، اعلام شد که درصورت تخلف از دستور تعطیلی توسط صنوف، در مرحله اول جریمه نقدی، در مرحله دوم ابطال جواز کسب و تعلیق و برای بار سوم از 2 ماه تا 1 سال حبس برای متخلفین در نظر گرفته خواهد شد. تا این تاریخ تعداد مبتلایان به کووید 19 در ترکیه به 98 نفر افزایش یافته و یک شهروند 89 ساله ترک بر اثر بیماری کرونا درگذشته است.
 • رجب طیب اردوغان ریاست جمهور ترکیه طی کنفرانسی اعلام داشت که علاوه بر حمایت از همه کسب و کارها، 100 میلیون دلار بودجه بابت اقدامات لازم برای مدیریت کرونا و حمایت از مشاغل تخصیص داده است. درعین حال طرحی را اعلام کرد که در آن مواد بهداشتی اعم از ماسک و مواد ضدعفونی کننده بین همه شهروندان بالای 65 سال توزیع خواهد شد تا از شهروندان مسن حمایت بیشتری صورت پذیرد. همچنین مدتی است که سیستم آموزش از راه دور با کیفیت قابل قبول و زیر ساخت قوی در حال اجراست و علاوه بر آن 6 کانال تلویزیونی جدید برای آموزش همه مقاطع نیز راه اندازی شده است.
 • از تاریخ 22 مارس 2020 مصادف با یکشنبه 3 فروردین 1399، وسائط نقلیه عمومی برای کارمندان بخش سلامت از جمله کارمندان بیمارستانها رایگان شد.
 • در شهر آنکارا، همه مایحتاج افراد مسن از طرف ماموران شهرداری خریداری و درب منزل آنها تحویل داده میشود تا شهروندان مسن برای خرید مجبور به ترک منزل نشوند.
 • از ساعت 8 شب مورخ 22 مارس 2020، تا اطلاع ثانوی آرایشگاهها و سالنهای زیبایی (مردانه و زنانه) تعطیل خواهند شد.
 • در مورخه 23 مارس 2020 به میزان قابل توجهی داروی کرونا از چین وارد ترکیه شد.
 • در مورخه 24 مارس 2020 کاپالی چارشی تعطیل شد و رئیس جمهور ترکیه بر ادامه آموزش از راه دور تاکید کرد و عنوان نمود که تا هر زمانی که کارشناسان تشخیص دهند، تعطیلات از جمله تعطیلی مدارس ادامه خواهد داشت و تاکید بر تقویت هر چه بیشتر زیرساخت آموزشهای مجازی در کشور نمود و از آن بعنوان تجربه و دستاورد مهمی یاد کرد که سرمایه گذاری لازم و استفاده از این سیستم در آینده نیز مفید خواهد بود. همچنین در همین روز، توسط آمبولانسهای هوایی داروهای وارد شده از چین به کل کشور توزیع شد.
 • در تاریخ 27 مارس 2020 مصادف با 8 فروردین 1399 رئیس جمهور تدابیر مقابله با کرونا در ترکیه را تشدید و موارد جدیدی اعلام کرد. وی اعلام نموده است که مسافرتهای بین شهری و چگونگی پذیرش میهمان در شهرهای مختلف ترکیه بویژه کلانشهرها، توسط شهردار تعیین خواهد شد. همچنین ممانعت و محدود کردن تجمعات در مناطق مختلف از جمله پارکها و مراکز تفریحی که باعث تجمع مردم در تعطیلات آخر هفته میشود، توسط شهرداران تعیین و میتواند محدودیتهای بیشتری اعمال شود.
 • در تاریخ 3 آپریل 2020 مصادف با 15 فروردین 1399 رئیس جمهور ترکیه در یک کنفرانس خبری از تشدید قرنطینه کشور سخن گفت و اعلام کرد مبادی ورودی و خروجی کلانشهرها بجز در موارد استثنا ممنوع شدند. همچنین خواستار ادامه قرنطینه خانگی شد و مقررات منع آمد و شد وضع کرد و اعلام کرد خروج افراد بالای 60 سال و زیر 18 سال ممنوع است و کلیه افراد در اماکن عمومی از جمله مارکتها موظف به استفاده از ماسک و رعایت فاصله و دستورات بهداشتی هستند و با متخلفین برخورد خواهد شد.
 • از ساعت 24 مورخ 10 آپریل 2020 (22 فروردین 1399) برای مدت 48 ساعت در 31 استان ترکیه، خروج از منزل برای همه ممنوع اعلام شد.
 •  
 •  
 • مهمترین مناطق توریستی استانبول از جمله میدان تاکسیم و خیابان استقلال خلوت ترین روزهای خود را تجربه میکنند. این مناطق با استقرار پلیس و اکیپ های سلامت و ماموران مسئول کنترل میشود و کلیه کسبه، مراکز کسب و کار خود را تعطیل کرده اند. همچنین سایر تدابیر مرزی ترکیه با اروپا، ایران، گرجستان و نخجوان درحال اجراست. در آخرین اقدام در شهرهای مختلف علاوه بر ضدعفونی کردن میادین و پارکها، در برخی از شهرهای ترکیه، شهرداری نیمکتهای پارکها را باز کرد که سالمندان کمتری برای نشستن به این پارکها مراجعه کنند.
 •  

شماره تماس 184 برای تماس شهروندان در نظر گرفته شده است و شهروندان درصورتیکه نشانه های بیماری درخود احساس میکنند میتوانند با این شماره تماس بگیرند.

 

تدابیر ترکیه برای مقابله با کووید19

اخبار این صفحه بروزرسانی میشود و از شما دعوت میکنیم برای دریافت اخبار موثق، این صفحه را دنبال کنید.

آرشیو خبرها     مشاهده ویدیوها

نظرات

پیام خود را بنویسید
نام پست الکترونیک موضوع پیام