skylandhome
اشتراک خبرنامه

معرفی مراکز تاریخی و گردشگری استانبول        چاپ


ترکیه کشور زیبا با آب و هوایی بینظیر و تمدنی کهن است و شهر استانبول سرآمد همه زیبائیها و تمدن ترکیه است. گفتنی است که شهر استانبول و زیبائیهای بی نظیرش همه گردشگران را مجذوب خود نموده تا جائیکه کمتر کسی پیدا میشود که پس از سفر به استانبول، تصمیم به سفر مجدد به این شهر نداشته باشد. طبق آمار رسمی کشور ترکیه، بصورت متوسط روزانه دو میلیون توریست به شهر استانبول ورود و خروج میکنند. سعی خواهیم داشت که جذابترین مراکز تاریخی و گردشگری این کهن شهر زیبا را به شما ممعرفی کنیم. برای اینکه در سفر خود به استانبول، از این اطلاعات استفاده کنید و برنامه زیری مناسبی برای بازدید از مراکز تاریخی استانبول داشته باشید، در دو بخش اروپایی و آسیایی استانبول، مراکز تاریخی را به تفکیک به شما معرفی میکنیم. پس با ما باشید.

 

 

مراکز تاریخی بخش اروپایی استانبول

 • مسجد ایاصوفیه (Ayasofya)

مسجد ایا سوفیا در استانبول

ایاسوفیا یکی از مهمترین بناهای تاریخی در شبه جزیره تاریخی استانبول است. ایاسوفیا که ابتدا در دوره بیزانس به عنوان کلیسا و بعداً به عنوان کلیسای جامع ساخته شد یکی از شاهکارهای جهان معماری با طراحی باشکوه خود است. این بنا در دوره عثمانی به مسجد تبدیل شده است، این بنا از سال 1934 میلادی به موزه تبدیل شده است و روزانه صدها نفر توریست از آن بازدید میکنند.
 
 • مسجد سلطان احمد (Sultan Ahmet Camii)

مسجد سلطان احمد معروف به مسجد آبی
یکی از برجسته ترین ساختمان ها و سازه های تاریخی و باستانی استانبول، مسجد سلطان احمد است که در سراسر جهان، به دلیل کاشی های آبی رنگش بنام مسجد آبی شناخته شده است و در نزدیکی مسجد ایا سوفیا قرار گرفته است (با فاصله ای بسیار اندک)، این مسجد توسط سلطان احمد اول و در قرن 17 ساخته شده است. مسجد سلطان احمد با طراحی صدفکار محمت آقا که خود هنرجوی یکی از معروفترین معماران دوره عثمانی بنام معمار سینان بود، انجام شده است. این بنای تاریخی و مسجد مجلل با کاشی های رنگارنگ ، گنبد باشکوه و بنای باشکوه یکی از زیباترین مساجد جهان است.
 
 • کاخ توپ کاپی (Topkapı Sarayı)

کاخ توپ کاپی
کاخ توپکاپی ، یکی از مهمترین ساختمانهای امپراتوری عثمانی است و در منطقه Sarayburnu استانبول واقع شده است. این کاخ که به مدت 400 سال در امپراتوری عثمانی به عنوان یک مرکز اداری مورد استفاده قرار می گرفت، در سال 1478 توسط سلطان فاتح ساخته شد. در حال حاضر این کاخ به موزه تبدیل شده است که لوازم شخصی سلاطین عثمانی، ردپای منصوب به پیامبر اسلام. ترکه حضرت موسی، شمشیر دیوید ،لباس منصوب به یوسف پیامبر و اشیاء و یادگارهای بسیاری در این موزه به نمایش گذاشته شده است که بعضا جنبه تقدس دارند.
 
 • مسجد سلیمانیه (Süleymaniye Camii)

مسجد سلیمانیه استانبول
مسجد سلیمانیه ، یکی از مهمترین نمونه های معماری عثمانی است که توسط سلطان سلیمان اول بین سالهای 1551-1557 میلادی ساخته شده است. مساجد ، مدرسه ها ، كتابخانه ها ، بيمارستان ها ، حمام ها در بناهایی امارت گونه ساخته شده و در منطقه فاتيح استانبول واقع شده است. مسجد سلیمانیه که با کاشی ها و تزئینات الماس مزین شده است و زیبایی خاصی دارد و توسط استاد معمار عثمانی، معمار سینان ساخته شده و بنام ایشان شناخته میشود.
 
 • بازار سرپوشیده استانبول (Kapalı Çarşı)

کاپالی چارشی گرند بازار استانبول
Grand Bazaar معروف به کاپالی چارشی یا بازار سرپوشیده ، یکی از توریستی ترین مکان های استانبول و یکی از اولین مراکز خرید در جهان است. نخستین بخش از بازار بین مسجد Beyazıt و مسجد Nuru Osmaniye در سال 1460 توسط فاتح سلطان محمت ساخته شده است.
 
 • برج گالاتا (Galata Kulesi)

برج گالاتا

برج گالاتا ، یکی از قدیمی ترین برج های جهان است و در سال 528 توسط امپراتور بیزانس آناستازوس ساخته شد. در ابتدا به عنوان یک برج بعنوان فانوس دریایی طراحی شده بود، این بنا به عنوان یک پناهگاه در دوره عثمانی و بعداً به عنوان یک برج دیده بانی مورد استفاده قرار گرفت. به دلیل دید عالی پاناروما و تسلط بر تنگه بسفر و شاخ طلایی استانبول، در سال 2013 در فهرست موقت میراث جهانی یونسکو قرار گرفت.
 
 • آب انبار باسیلیکا (Yerebatan Sarnıcı)

انبار باسیلیکا
آب انبار باسیلیکا که معروف ترین آب انبار در میان مخازن استانبول است، در جنوب غربی ایا سوفیا واقع شده است. این مخزن که توسط امپراتور بیزانس جوستینین اول برای پاسخگویی به نیازهای آب کاخ در دوره بیزانس ساخته شده است و مساحتی معادل 9،800 متر مربع دارد. آب انبار باسیلیکا دارای یک ساختار بسیار چشمگیر با ظرفیت ذخیره 100 هزار تن آب است و از سال 1987 به عنوان موزه مورد استفاده قرار گرفته است. اگر از این آب انبار بازدید کردید از دیدن ماهی هایی که در آن نگهداری میشوند هیجان زده خواهید شد.
 
 • کاخ دولماباهچه (Dolmabahçe Sarayı)

کاخ دولما باهچه
کاخ Dolmabahçe، یکی از برجسته ترین ساختمان های منطقه بسفر و یکی از بناهای عثمانی است. این کاخ توسط سلطان عبدالمجید در سال 1839 برای خانواده Balyan ساخته شده است، این کاخ با تزئینات زیبا و نقاشی های بی نظیر و آثار نادر خود جلب توجه می کند. کاخ Dolmabahçe بین سالهای 1927 تا 1938 توسط آتاتورک مورد استفاده قرار گرفت و از سال 1984 به عنوان یک کاخ موزه مورد استفاده قرار گرفته است.
 
 • دبیرستان یونانی فنر (Fener Rum Erkek Lisesi)

 

دبیرستان یونانی فنر

دبیرستان یونانی فنر که یکی از باشکوه ترین ساختمان های استانبول است، در سال 1454 توسط بیزانس قدیم ساخته شد. این مدرسه واقع در منطقه فاتح واقع شده است و با رنگ قرمز و معماری گنبدی خود جلب توجه می کند. این دبیرستان پسرانه که با آجرهای قرمز ساخته شده است هنوز هم در حال کار است و همچنان پذیرای سیستم آموزشی و دانش آموزان است.
 
 • قلعه رومیلی (Rumeli Hisarı)

قلعه رومیلی
قلعه رومیلی ، که به قلعه Boğazkesen Hisarı نیز مشهور است، در منطقه ساریر استانبول واقع شده است. این قلعه توسط سلطان فاتح محمت در سال 1452 ساخته شده است که از حملات شمال تنگه بوسفور جلوگیری کند و مساحتی 30معادل  هکتار را دربر می گیرد. قلعه رومیلی که تا به امروز دست نخورده مانده است، اکنون به عنوان موزه و یک تئاتر روباز مورد استفاده قرار می گیرد.
 
 

مراکز تاریخی بخش آسیایی استانبول

 • ایستگاه قطار حیدرپاشا (Haydarpaşa Garı)

ایستگاه قطار حیدرپاشا

ایستگاه راه آهن حیدرپاشا ، یکی از مهمترین آثاری که در زمان سلطنت سلطان عبدالحمید دوم مصادف با سال 1908 بعنوان ایستگاه راه آهن استانبول - بغداد ساخته شد. این ساختمان که توسط مهندسان آلمانی و معماران ایتالیایی طراحی شده است، در منطقه کادیکوی(Kadıköy) استانبول واقع شده است. این ایستگاه راه آهن، همچنان درحال کار و استفاده است.

 

 • قلعه دختر (Kız Kulesi)

قلعه دختر در استانبول - کیز قلعه

قلعه دختر، یکی از قدیمی ترین ساختمان های استانبول، در ساحل سالاجاک (Salacak) بخش اوسکودار واقع شده است. ساختمان اول به عنوان یک منطقه دفاعی در دوره روم باستان ساخته شد و در دوره های بیزانس و عثمانی برای اهداف مختلف مورد استفاده قرار گرفت.قلعه دختر که از نمای پانورامای 360 درجه از استانبول برخوردار است و از سال 1995 به عنوان موزه-رستوران استفاده میشود. این قلعه داستانی جذاب و شگفت انگیز دارد که اگر به استانبول سفر کردید، از تور لیدر خود بخواهید داستان این قلعه را برای شما تعریف کند.

 

 • کاخ بیلربی (Beylerbeyi Sarayı)

کاخ بیلربی استانبول

کاخ بیلربی واقع در منطقه بیلربیبی اوسکودار قرار گرفته است که توسط سلطان عبد العزیز در بیشه ای معروف به باغچه های گذرگاه در دوره بیزانس ساخته شده است. این ساختمان توسط خانواده Balyan در 1861-1865 طراحی شده است و شامل سالن بزرگ در پائین، 24 اتاق، 1 حمام و 1 دستشویی است. کاخ بیلربی که با حک کردن چوب و گلدوزی های طلای خود از سازه ای چشمگیر برخوردار است، یکی از دیدنی ترین ساختمان های تاریخی استانبول است.

 

 • قصر عادل سلطان (Adile Sultan Kasrı)

قصر عادل سلطان

قصر عادیل سلطان در اوسکودار واقع شده است.این قصر در سال 1853 توسط سلطان عبدالعزیز ساخته شده است. طراحی این عمارت توسط خانواده Balyan طراحی شده است. اکنون این عمارت به عنوان خانه معلم مورد استفاده قرار می گیرد.

 

 • قلعه آناتولی (Anadolu Hisarı)

قلعه آناتولی

این قلعه در سال 1395 میلادی توسط ایلدریم بیاذیت ساخته شده است، این قلعه در منطقه Anadoluhisarı استانبول و روبروی قلعه رومیلی واقع شده است. این بنا در زمینی به مساحت 7 هزار متر مربع ساخته شده و از یک برج چهار طبقه مستطیل شکل تشکیل شده است. قلعه آناتولی که با استفاده از سنگهای بلوک پر از ملات ساخته شده است ، امروز به مرمت احتیاج دارد.

 

 • دبیرستان نظامی کوللی(Kuleli Askeri Lisesi)

مدرسه نظامی کوللی

دبیرستان نظامی کوللی، یکی از مهمترین بناهای تاریخی امپراتوری عثمانی و در سواحل تنگه بسفر واقع شده است. این مدرسه که قبلاً به عنوان پادگان استفاده می شد، در زمان سلطنت سلطان عبدالعزیز بازسازی شد. دبیرستان نظامی کوللی که توسط Garabed Amira Balyan طراحی شده بود، مدتی به عنوان بیمارستان نظامی مورد استفاده قرار گرفت. این مدرسه که افسران نیروهای مسلح ترکیه را برای مدت طولانی آموزش داده است و پذیرای دانش آموزان آکادمی نظامی است، هنوز یکی از باشکوه ترین ساختمان های استانبول است.

 

 • قصر Hıdiv Kasrı

قصر هیدیو

قصر هادیو واقع در منطقه بیکوز استانبول است که در سال 1907 توسط عباس هلمی پاشا، آخرین حکمران مصر ساخته شده است. این بنا توسط معمار ایتالیایی Delfo طراحی شده است، این بنا در زمینی به مساحت 1000 متر مربع ساخته شده است. این قصر که در سال 1937 برای فروش گذاشته شد، مدت طولانی مورد استفاده قرار نگرفت. این مکان از سال 1996، به عنوان یکی از اماکن اجتماعی شهرداری استانبول مورد استفاده قرار گرفته است.

 

 • قلعه یوروس (Yoros Kalesi)

قلعه یوروس

قلعه یوروس که در منطقه Anadolukavağı استانبول واقع شده است و یکی از بناهای مهم دوره بیزانس است. این قلعه با مساحتی بزرگتر از همه قلعه های اطراف استانبول ساخته شده است. نام این قلعه از کلمه "oros" که به معنی "کوه" است آورده شده است. قلعه یوروس که در دوره عثمانی به عنوان پایگاه نظامی مورد استفاده قرار می گرفت، با دیدی چشمگیر به شهر یکی از جاذبه های استانبول است.

 

 • صومعه آیایورگی (Aya Yorgi Manastırı)

صومعه آیا یورگی، یکی از مکانهای دیدنی استانبول است که در تپه ای در بزرگترین جزیره از جزایر پرنس واقع شده است. این بنا در سال 1751 ساخته شده است و به نام ایا یورگی که از نام  Kapadokyalı گرفته است نامگذاری شده است که به دلیل اعتقاداتش در قرن 3  کشته شد. صومعه آیا یورگی، متشکل از کلیسا و نمازخانه است و توسط مسیحیان به عنوان مکان مقدس خوانده می شود که در این مکان عبادت میکنند و آرزوها انجام می شود. به ویژه در دوره عید پاک این مکان بسیار شلوغ است.

 

 • مدرسه Heybeliada Ruhban

حوزه علمیه دینی Heybeliada که عنوان روحانیت را برای آموزش معارف دینی دارد، در تپه امید هیبلیادا واقع شده است. پس از دانشکده الهیات در دانشگاه آتن، این دومین مدرسه در زمینه دینی بود که در قرن 9 میلادی به عنوان کلیسای Triada ساخته شد. حوزه علمیه هیبلیادا در سال 1844 افتتاح شد. این مدرسه که در دوره خدمت خود نزدیک به 1000 فارغ التحصیل داده است که در سال 1973 کاملاً بسته شد. این مدرسه که مدتهاست آموزش خود را ادامه نمی دهد ، هر از گاهی میزبان فعالیت های مختلفی است.

 

امیدواریم با در دست داشتن مختصر اطلاعاتی برای شما فرآهم نمودیم، در سفر خود به استانبول با یک برنامه ریزی صحیح از همه تاریخ استانبول و داستانهای هر یک از این آثار نهایت لذت را ببرید و سفری خاطره انگیز را در استانبول تجربه نمائید. اگر قصد دارید در سفر خود به استانبول علاوه بر بازدید از مراکز تاریخی و گردشگری، به مراکز خرید استانبول سری بزنید، پیشنهاد میکنم حتما مطلب مراکز خرید در استانبول را نیز مطالعه کنید.