skylandhome
اشتراک خبرنامه

راهنمای سفر به استانبول        چاپ

سفر به استانبول

اگر قصد سفر به استانبول دارید؟ قبل از هر چیز باید اطلاعاتی در رابطه با این شهر و هزینه های سفر داشته باشید. برای سفر به ترکیه، پاسپورت شما باید حداقل 6 ماه اعتبار داشته باشد در غیر اینصورت از مبداء اجازه خروج به شما داده نخواهد شد و حتی اگر در کنترل خروجی، مامور کنترل به این موضوع توجه نکند، در مقصد اجازه ورود به شما داده نخواهد شد. برای ورود به ترکیه میتوانید از طریق راههای زمینی و یا هوایی اقدام کنید اما اگر قصد سفر بصورت مستقیم به استانبول را دارید، راههای هوایی بهترین گزینه شما خواهد بود. مدت پرواز از تهران تا استانبول حدود 3 ساعت است و به ازاء هر مسافر مجاز به حمل حداکثر 30 کیلوگرم بار هستید(هم در رفت و هم در برگشت) و مازاد بر آن شامل جریمه به ازای هر کیلوگرم میشود که به یورو محاسبه و از شما دریافت خواهد شد. برای سفر به استانبول میتوانید از طریق تورهای مسافرتی اقدام کنید و یا خودتان مستقیما سفر کنید. درحال حاضر برای سفر به ترکیه نیازی به تهیه ویزا ندارید و هر مسافر براساس توافق موجود بین ایران و ترکیه میتواند با در دست داشتن پاسپورت خود، حداکثر 90 روز در سال، در کشور ترکیه بصورت توریستی اقامت داشته باشد.

در شهر استانبول 2 فرودگاه بین المللی و مهم وجود دارد که عبارتند از فرودگاه سبیها که به افتخار دخترخوانده اتاتورک که اولین خلبان زن در ترکیه (برخی روایات ادعا دارند که اولین خلبان زن جهان) بوده است نامگذاری شده و فرودگاه جدید استانبول که تا سال 2020 بزرگترین فرودگاه جهان بوده است. فرودگاه سبیها در بخش آسیایی استانبول واقع شده و فاصله آن تا مناطق گردشگری استانبول بسیار زیاد است. هرچند اغلب پروازها وارد فرودگاه جدید استانبول میشوند که در غرب استانبول واقع شده است، اما بهتر است قبل از تهیه بلیط حتما مطمئن شوید که پرواز به فرودگاه جدید انجام خواهد شد زیرا درغیر اینصورت پس از ورود به استانبول، هزینه زیادی برای رسیدن به هتل و یا محل اقامت باید پرداخت نمائید.

معمولا بیشترین هزینه در سفر به استانبول، هزینه هتل و محل اقامت شماست. اگر از نظر هزینه مشکلی ندارید، میتوانید از طریق آژانس های مسافرتی بلیط تهیه کنید و هتل رزرو کنید ولی اگر قصد صرفه جویی در هزینه دارید و یا تعداد همسفرانتان زیاد است، پیشنهاد میکنم قبل از شروع سفر اقدام به رزرو پانسیون و یا خانه های اجاره ای روزانه نمائید که تعداد آنها کم نیستند و همچنین هزینه آنها نسبت به هتل بسیار کمتر است. این خانه های اجاره ای روزانه، تقریبا در همه مناطق استانبول بویژه مناطق توریستی به وفور وجود دارند. نگران نباشید ما در این رابطه به شما کمک خواهیم کرد. ترجیحا سعی کنید که محل اقامت خود را در مناطق نزدیک به مرکز و در بخش اروپایی انتخاب کنید زیرا عمده مراکز تفریحی، تاریخی و خرید در بخش اروپایی قرار دارند.

توصیه میکنم که قبل از سفر (حتی اگر برای چندمین بار به استانبول سفر میکنید) برنامه ای منظم و منطبق با تعداد روزهای اقامت خود داشته باشید. استانبول به قدری زیبا و بزرگ است که همیشه وقت کم خواهید داشت و ممکن است قسمتی از لذتها و گردشهای آنرا از دست بدهید. اگر در سفر خود قصد بازدید از آثار تاریخی و جاذبه های باستانی استانبول را دارید و یا قصد دارید سری به مراکز خرید استانبول بزنید، توصیه میکنم قبل از آغاز سفر حتما برنامه ای برای آنها داشته باشید درغیر اینصورت بی شک با دست پاچگی و عجله، به هیچ یک از اهداف سفرتان نخواهید رسید.

بعد از همه این مقدمات وقت شروع سفر است. کوله تان را بردارید و به لذتهای سفر فکر کنید. پس از رسیدن به فرودگاه استانبول، حدود 45 دقیقه تا یک ساعت کار عبور شما از گیتهای کنترل و ورود رسمی به خاک ترکیه زمان خواهد برد. حتما دقت کنید که پس از کنترل پاسپورت، مامور مربوطه به درستی مهر ورود به ترکیه را در پاسپورت شما درج کرده باشد، درصورت بروز هرگونه مشکل در ثبت ورود شما در پاسپورت، دچار مشکل بزرگی خواهید شد و قطعا با پلیس ترکیه به مشکل خواهید خورد. این موضوع در رابطه با مهر خروج از کشور نیز صادق است. حتما پس از عبور از گیتهای کنترل پاسپورت در مبداء و مقصد درستی ثبت مهر خروج و ورود در پاسپورتتان را کنترل کنید.

پس از عبور از گیتهای کنترل و خروج از فرودگاه، اگر از طریق تور سفر کرده باشید، معمولا نماینده تور منتظر شماست و شما را تا محل اقامت (هتل) در نظر گرفته شده مشایعت خواهد کرد و در روزهای بعد نیز مطابق برنامه تور ممکن است، برنامه های گردشگری مشخص با مقاصد مشخصی را برای شما اجرا کند با این حال ممکن است خودتان اقدام به سفر فردی کرده باشید که در اینصورت ضمن کمتر بودن هزینه ها، میتوانید به دلخواه از مناطق مختلف استانبول بازدید کنید. به شما پیشنهاد میکنم که در همان بدو ورود (حتی در داخل محوطه فرودگاه) یک سیمکارت ترک تهیه کنید. اپراتورهای تلفن همراه ترکیه در محوطه فرودگاه، باجه های فروش دارند که میتوانند شما را کمک کنند. پیشنهاد میکنم ترکسل و یا وودافون تهیه کنید. حداقل 4 تا 8 گیگابایت اینترنت در اعتبار اولیه سیمکارت شما موجود است که برای یک سفر یکماهه کافی خواهد بود. پیشنهاد بعدی من اینست که بجای استفاده از تاکسی، از اتوبوسهای موجود در فرودگاه استفاده کنید که به همه مناطق استانبول سرویسهای مرتب با کمترین هزینه دارند ضمن اینکه بسیار لوکس و راحت هستند. اگر پرواز شما به مقصد فرودگاه جدید استانبول باشد، پس از عبور از گیتها، با آسانسور به طبقه 2- بروید و بلافاصله از دستگاههای موجود، آکبیل (استانبول کارت) تهیه کنید. هزینه سفرهای درون شهری (بجز تاکسی و مینی بوس) در استانبول از طریق این کارت پرداخت میشود و کسی از شما پول نقد دریافت نمیکند. هزینه صدور این کارت 6 لیر است و مابقی بعنوان اعتبار کارت شما درنظر گرفته میشود که توسط آن کرایه ها را پرداخت خواهید کرد. پیشنهاد میکنم حداقل 50 لیر شارژ کنید. سپس اتوبوسهای موسوم به HAVAIST به مقصد خود را پیدا کنید (ایستگاهها همگی دارای راهنما و تابلو هستند) و منتظر اتوبوس باشید معمولا هر نیم ساعت یک اتوبوس از مبداء حرکت میکند. به شما توصیه میکنم اپلیکیشن HAVAIST را دانلود کنید که به راحتی زمان رسیدن اتوبوس به مبداء و سپس به مقصد مورد نظر شما و همچنین هزینه شما را نشان خواهد داد. ساکها و چمدانهای شما توسط کارگران این بخش در اتوبوس گذاشته شده و به شما یک برچسب تحویل میگردد. موقع پیاده شدن هم برچسب را به راننده بدهید، راننده ساکهای شما را از اتوبوس خارج کرده و به شما تحویل میدهد. هزینه سفر را میتوانید توسط آکبیل یا کارت بانکی (ویزا کارت یا مستر کارت) پرداخت کنید، راننده پول نقدر دریافت نخواهد کرد.

اپراتور وودافون
اپراتور ترکسل
اپراتور ترک تلکام

ضریب نفوذ اینترنت در ترکیه نسبت به ایران بسیار بالاست، از لحظه ورود به ترکیه میتوانید برای پیدا کردن مقصد خود، از گوگل مپ استفاده کنید و به سادگی میزان فاصله تا مقصد (زمانی و کیلومتری) و کلیه وسائط نقلیه که شما را تا مقصد میرسانند را بدست خواهید آورد. نگران نباشید همه اطلاعات کاملا دقیق در اختیار شما قرار خواهد گرفت. همه وسائط نقلیه عمومی (بجز تاکسی و مینی بوس) دارای شماره شناسایی هستند که در گوگل مپ نیز به شما نشان داده میشود. مثلا برای رفتن از آکسارای به میدان تاکسیم میتوانید از اتوبوس 80T (حرف T یعنی تاکسیم) و یا خط متروی M2 استفاده کنید. هم محل ایستگاهها، هم فاصله شما تا ایستگاه و هم مسیر شما برای رسیدن به ایستگاه از طریق گوگل مپ و کاملا دقیق به شما نشان داده میشود. در استانبول به هیچ وجه احساس غریبی نخواهید کرد و نیازی نیست از کسی آدرس بپرسید. کافیست نام مقصد را در گوگل مپ تایپ کنید. اصلا نترسید استانبول بسیار شهر مهربان و ساده ایست!!!

تقریبا همه مناطق مهم شهر دارای مترو هستند و همچنین بصورت مرتب اتوبوس و مینی بوسها نیز در حال تردد هستند و علاوه بر اتوبوس و مینی بوس و تاکسی، از مترو، تراموا، متروبوس و اتوبوسهای دریایی (کشتی) برای رسیدن مقاصد گردشگری و خرید میتوانید استفاده کنید. نظم بسیار زیادی بر سیستم حمل و نقل عمومی استانبول حاکم است که در طول سفر، شما به هیچ وجه احساس سختی و ناراحتی نخواهید داشت.

برای شما سفری لذت بخش آرزومندیم و درصورت نیاز به راهنمایی و مشاوره لطفا به ما زنگ بزنید.