skylandhome
اشتراک خبرنامه

راهنمای اجاره خانه در ترکیه        چاپ

اجاره خانه در ترکیه

شما بعنوان یک خارجی در کشور ترکیه، برای اجاره کردن خانه و یا حتی دفتر کار و محل کار باید دقت کافی داشته باشید که برایتان مشکلی پیش نیاید. متاسفانه خیلی پیش آمده است که اتباع خارجی در ترکیه پس از اجاره کردن خانه، دچار مشکلات فراوانی شده اند. برای اجاره منزل مسکونی و یا دفتر کار باید به چند نکته مهم توجه کافی داشته باشید. ما سعی میکنیم که اطلاعات کلیدی در رابطه با اجاره خانه در ترکیه را به شما یادآوری کنیم و توصیه میکنیم با در نظر گرفتن این نکات مبادرت به عقد قرارداد اجاره نمائید.

انتخاب منطقه صحیح

قبل از هر چیزی به یاد داشته باشید که محل و موقعیت منزل مورد نظر خود را بدرستی و با دقت و مطالعه انتخاب نمائید. انتخاب محل زندگی اهمیت و اولویت شماره 1 خواهد بود. عواملی مانند محل کار شما و یا رفت و آمدهای روزانه شما و همچنین بافت جمعیتی و ساکنین منطقه، تاثیر مستقیمی در کیفیت و راحتی زندگی شما در ترکیه و بویژه شهرهای بزرگی مانند استانبول خواهند داشت. برای مثال، بصورت سنتی مناطقی در استانبول با تراکم جمعیتی و فرهنگ و آداب و رسوم مشخصی شکل گرفته است که عدم توجه به آنها ممکن است بعدها احساس ناراحتی یا ناامنی برای شما بوجود آورد. اساسا ترکیه و شهری مانند استانبول، از امنیت فوق العاده بالایی برخوردارند ولی با این حال شما به عنوان یک خارجی ممکن است در بخشهایی که دارای بافت سنتی هستن، احساس آرامش نکنید. برای مثال اگر قصد مهاجرت و زندگی در استانبول را دارید، بخش آسیایی این شهر با توجه به اینکه مردم در آن سنتی تر هستند و تعداد خارجی های این منطقه بسیار کمتر است، ممکن است زندگی را برای شما سخت کند. در بخش اروپایی که از رونق کاری بیشتری نیز برخوردار است، رفت و آمد توریستها و حضور خارجیان بسیار پر رنگتر است و زندگی در این ناحیه برای خارجی ها راحتتر خواهد بود. عمدتا خارجیان ساکن در استانبول، در نواحی غربی بخش اروپایی استانبول اسکان دارند اما با توجه به بزرگی مناطق شهری استانبول، تراکم خارجیان و اتباع سایر کشورها در این مناطق نیز عمدتا متمرکز است. برای مثال در بخش بیلیکدوزو عمدتا اتباع ایرانی و تعداد کمی از اتباع افغان سکونت دارند و تعداد عربهای این ناحیه بویژه سوری ها که بیشترین اعراب ساکن ترکیه هستند، تقریبا صفر است. در عین حال این تراکم جمعیتی در ناحیه ای بنام اسنیورت (بخش مرکزی آن معروف به اسنیورت میدانی) که آن هم در بخش غربی استانبول قرار دارد، کاملا برعکس بیلیکدوزو است و غالب جمعیت ساکن در این منطقه عرب زبان و یا از اتباع آفریقا هستند و تعداد ایرانی ها و افغانها در این ناحیه کمتر است. این موضوع کاملا سلیقه ای است و بسته به سلیقه شما و رفت و آمدهای روزانه میتوانید منطقه مورد نظر خود را انتخاب کنید و البته بودجه شما نیز در تعیین این انتخاب تاثیرگذار است.

خانه را از واسطه و یا مستاجر قبلی اجاره نکنید

هنگام عقد قرارداد اجاره دقت کنید که خانه مورد نظر را از مالک آن اجاره میکنید. بارها دیده شده است که افرادی خانه هایی را اجاره کرده و بدون اطلاع مالک آن، به سایر افراد اجاره داده اند. این موضوع میتواند بسیار خطرساز باشد چراکه سابقه افرادی که در آن خانه سکونت داشته اند را نمیدانید و از طرفی صاحب خانه از اینکه شما ملک وی را اجاره کرده اید بیخبر است. این اشتباه ممکن است شما را دچار دردسر نماید و حتی باعث مداخله پلیس شود. برای کنترل این موضوع، حدالامکان بواسطه یک دفتر رسمی معاملات ملکی اقدام به اجاره نمائید و حتی قبل از پرداخت هزینه ها و امضاء اجاره نامه، کپی سند ملک را درخواست کنید تا بتوانید نام و مشخصات موجر را در قرارداد خود تطبیق دهید.

کنتورها را بنام کنید

در کشور ترکیه، کنتورهای آب و برق و گاز بنام مستاجر ثبت میشود. هنگام تحویل گرفتن خانه، دقت کنید که آب و برق و گاز آن قطع باشد زیرا این بدان معنی است که مستاجر قبلی همه بدهی های مربوطه را تسویه نموده و شما پس از امضاء قرارداد و دریافت اوراق لازم، به ادارات آب و برق و گاز ناحیه مراجعه و درخواست بنام کردن آنها را خواهید نمود. هر یک از این ادارات مبلغی را بعنوان ودیعه یا پول پیش (در اصطلاح ترکی دپوزیت) از شما طلب میکنند و پس از دریافت کپی پاسپورت و یا اجازه اقامت شما، کنتور مربوطه را بنام شما ثبت کرده و آب و برق و گاز شما وصل خواهد شد. در ترکیه چیزی بنام آبونمان برای خدمات آب و برق و گاز وجود ندارد و شما به میزان مصرف، بهای آنرا پرداخت خواهید کرد.

اگر در مجتمع ها و برجها به دنبال اجاره خانه میگردید، باید بدانید که ممکن است هزینه آب و آب گرم از طرف مدیریت مجتمع از شما دریافت شود. بعبارتی کنتورها بصورت محلی بوده و ربطی به کنتور ورودی و اصلی ندارد و همه محاسبات توسط مدیریت برج انجام شده و برای شما فاکتور هزینه صادر میشود. در برجها معمولا شارژ آپارتمان بسته به میزان خدماتی که در مجتمع موجود است، متغییر است. به شارژ آپارتمان در ترکیه آیدات گفته میشود که بصورت ماهانه باید پرداخت کنید. برای نمونه شارژ یک ساختمان مثلا 16 واحدی شخصی ساز ممکن از ماهانه 50 لیر و در یک مجتمع آپارتمانی و برجها تا 400 لیر باشد. همچنین توجه داشته باشید که برخی از برجها جهت استفاده از خدمات ورزشی و تفریحی، نظیر سونا، حمام ترکی، استخر و نظایر آن، علاوه بر شارژ ماهانه مبلغی اضافه دریافت میکنند که این معمول نیست هرچند برخی از مجتمع های مسکونی (عمدتا در باشاکشهیر) اقدام به دریافت چنین مبالغی میکنند.

هزینه های اولیه قانونی

در ترکیه شما میتوانید خانه مورد نظرتان را بصورت مبله (اشیالی) و یا خالی (بش) اجاره کنید. درصورتیکه خانه مورد نظر مبله باشد، حداقل معادل 2 برابر اجاره یک ماه پول پیش (دپوزیت) و درصورت خالی بودن قانونا معادل یکماه اجاره پول پیش از شما دریافت خواهد شد که هنگام تخلیه خانه، عینا باید به شما عودت گردد مگر اینکه شما خسارتی به لوازم خانه و یا خود خانه وارد کرده باشید. توجه کنید اگر خانه مبله اجاره میکنید، به دقت لوازم خانه را بررسی کرده و از آنها مستند سازی کنید زیرا عمدتا در انتهای قرارداد ممکن است با چالشهایی در تحویل لوازم به صاحب خانه روبرو شوید مخصوصا اگر لوازم خانه در زمان اجاره شما، نو و دست اول بوده باشند.

در ترکیه همیشه اجاره بها در ابتدای ماه پرداخت میشود (پیشین) و نه در انتهای ماه.

حداکثر هزینه دستمزد یک املاکی معادل 12% اجاره سالیانه ملک است، دقت کنید که مبلغ بیشتری از شما مطالبه نکنند.

با این حساب شما برای اجاره خانه با لوازم معمولا در ابتدای قرارداد هزینه هایی بصورت زیر را باید پرداخت کنید:

حداقل معال 2 ماه اجاره ماهیانه بعنوان پول پیش + معادل یکماه اجاره + 12% اجاره سالیانه بعنوان کمیسیون املاک + هزینه های بنام کردن کنتورها به ادارات مرتبط

معمولا هزینه بنام کردن کنتور برق 160 تا 200 لیر، کنتور گاز حدود 400 لیر و کنتور آب 100 لیر است که به ادارات مرتبط ناحیه پرداخت خواهید کرد. عمدتا این مطالب در اجاره دفتر کار و محل کار نیز صادق است.

به شما توصیه میکنم درصورتیکه اقامت ترکیه را دریافت کرده اید، هربار که نقل مکان میکنید و به محل جدیدی اسباب کشی میکنید، به اداره مهاجرت منطقه مراجعه کنید، و تغییر آدرس خود را به اطلاع اداره مهاجرت برسانید.

اگر قصد سرمایه گذاری و خرید خانه در ترکیه دارید، پیشنهاد میکنیم مطلب خرید آپارتمان در ترکیه و سرمایه گذاری ملکی را حتما بخوانید.