skylandhome
اشتراک خبرنامه

مدارک و هزینه های درخواست اقامت ترکیه        چاپ

مدارک و هزینه های دریافت اقامت ترکیه

برای اقدام به درخواست اقامت ترکیه، چه مدارکی مورد نیاز است و چقدر هزینه دارد؟

برای اقامت در ترکیه، راههای مختلفی وجود دارد که با توجه به نوع اقامتی که از دولت ترکیه درخواست میکنید، ممکن است برخی از مدارک و یا هزینه های شما تغییر کند. اگر چنانچه انواع اقامت ترکیه را نمیدانید، توصیه میکنم حتما مطلب اخذ اقامت و شهروندی ترکیه را مطالعه کنید که بتوانید تصمیم بهتری بگیرید. ساده ترین و شایعترین نوع درخواست اقامت در ترکیه از طرف اتباع خارجی، بویژه کسانیکه برای اولین بار به این کشور سفر میکنند و یا برای اولین قصد اقدام به دریافت اقامت از کشور ترکیه را دارند، اقامت توریستی است. اقامت توریستی ترکیه تا کنون یکی از ساده ترین و سریعترین روشهای دریافت اقامت در ترکیه بوده است که بسته به نوع و میزان مدت درخواست شما بمنظور اقامت و بنا به نظر کارشناس و افسر اداره مهاجرت، ممکن است از چندماه تا حداکثر سه سال و شش ماه متغییر باشد. در سال 2020 بند جدیدی به قانون مهاجرت ترکیه اضافه شد که شرایط اخذ اقامت توریستی را دشوار و تمدید اقامت را تقریبا با خطر عدم موافقت روبرو کرد. برای اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید. با این وجود، همچنان بیشتر درخواستها برای اقامت در ترکیه، درخواست اقامت توریستی است که در ادامه، روش اقدام و هزینه های مرتبط با آن و مدارک مورد نیاز را برای شما توضیح میدهیم.

برای دریافت اقامت توریستی ترکیه به مدارک زیر نیاز دارید:

قرارداد اجاره خانه و یا برگه ای از هتل مبنی بر تائید رزرو اتاق در شهر مورد نظر و حداقل به مدت 1 سال، بنام شخص درخواست کننده اقامت. این قرارداد باید در نوتر (دفتر اسناد رسمی) تائید شده باشد.

تهیه بیمه، از یکی از شرکتهای کارگزار بیمه در ترکیه به مدت حداقل 1 سال و یا بیشتر (درصورتیکه درخواست اقامت بیش از یکسال دارید).

تهیه کپی از صفحه اول پاسپورت و صفحه درج مهر ورود به خاک ترکیه.

4 قطعه عکس جدید که از مدت تهیه آن نباید بیش از 6 ماه گذشته باشد (وقتی به عکاسی مراجعه میکنید، بگوئید برای اقامت نیاز دارید).

مراجعه به اداره امور مالیاتی در شهر مورد نظر و دریافت کد مالیاتی(کد مالیاتی : vergı numarası و اداره مالیات : vergı daıresı).

مراجعه به بخش درخواست اقامت از سایت اداره مهاجرت ترکیه و تکمیل درخواست اقامت از طریق سایت و پرینت فرم راندوو(برای ثبت درخواست اقامت ترکیه، اینجا کلیک کنید)

چند روز قبل از تاریخ راندوو، به اداره مالیاتی مراجعه نموده و حق خاک را پرداخت نمائید. مبلغ مورد نظر در فرم چاپی راندوو شما نوشته شده است. قبض پرداختی را به سایر مدارک خود ضمیمه کنید.

در روز راندوو (وقت تعیین شده برای مصاحبه) همه مدارک فوق را تحویل کارشناس و افسر اداره مهاجرت نمائید. باتوجه وضعیت زمان مصاحبه و نوع اقامتی که درخواست کرده اید و قوانین ممکن است مدارک دیگری از شما مطالبه شود و برای تهیه آنها به شما 1 ماه مهلت داده میشود.

معمولا مجموع هزینه ها بین 1000 تا 1500 لیر متغییر است (بسته به نوع بیمه ای که تهیه میکنید و حق خاک که باید به اداره مالیات پرداخت نمائید) و بهتر است برای تهیه مدارک و مخصوصا پر کردن فرم راندوو در سایت اداره مهاجرت ترکیه، با فرد آگاه و با تجربه مشورت کنید زیرا با یک اشتباه کوچک ممکن است درخواست شما رد شود. به دلیل میزان درخواستهای واصله به اداره مهاجرت در بسیاری از اوقات ممکن است زمان راندوو طولانی شود، با توجه به اینکه اتباع ایرانی تنها 90 روز میتوانند بدون ویزا در کشور ترکیه سکونت داشته باشند، برای ثبت درخواست اقامت و دریافت تاریخ راندوو، بلافاصله پس از ورود به ترکیه اقدام نمائید و این کار را به بعد موکول نکنید. قبل از ثبت درخواست تنها به بیمه نیاز دارید زیرا در مراحل ثبت درخواست، شماره بیمه را باید وارد کنید و در سیستم اداره مهاجرت، بیمه شما بصورت آنلاین کنترل و تصدیق میشود.

درصورت نیاز به هرگونه مشاوره و یا خدمات، لطفا با ما در تماس باشید.