skylandhome
اشتراک خبرنامه

اخذ اقامت و شهروندی ترکیه        چاپ

اخذ اقامت و شهروندی ترکیه و قوانین شهروندی و مهاجرتی کشور ترکیه

 

اخذ اقامت و شهروندی کشور ترکیه از طرق مختلفی برای خارجیان امکانپذیر است و با توجه به عواملی مانند هدف از مهاجرت و میزان تمکن مالی شما، ممکن است یک و یا چند روش برای اخذ اقامت ترکیه مناسب باشد. در عین حال باید توجه داشته باشید که مهاجرت به خودی خود چالشهایی را در پی دارد که ناشی از فرهنگ و قوانین حاکم بر جامعه هدف و شرایط مهاجرتی اتباع خارجی است و قبل از هر کاری شما بعنوان یک مهاجر باید اطلاعات دقیقی از کشور مورد نظر داشته باشید و به اندازه کافی در این رابطه مطالعه کرده باشید. در سالهای اخیر، به دلیل نزدیکی جغرافیایی و فرهنگی، کشور ترکیه به اولین مقصد مهاجرتی ایرانیان و افغانها و حتی در برخی از موارد اتباع کشورهای عربی شده است. قبل از هرچیز اجازه دهید شما را با انواع اقامت در ترکیه آشنا کنیم:

انواع اقامت ترکیه

اتباع کشورهای خارجی به طرق مختلف میتوانند از کشور ترکیه اقامت دریافت نمایند که در اصطلاح ترکی به آن اتورما ایزنی (Oturma izni) گفته میشود. رایجترین نوع اقامت در کشور ترکیه، اقامت توریستی است که در سالهای گذشته بیشترین نرخ درخواست اقامت از اداره مهاجرت ترکیه از این نوع اقامت بوده است. انواع دیگر اقامت در ترکیه عباتند از اقامت از طریق سرمایه گذاری، اقامت تحصیلی و اقامت کاری. در حالت کلی اقامت ترکیه به دو نوع اقامت کوتاه مدت و اقامت بلند مدت صادر میشود و در این بین اقامتهایی نظیر اقامت توریستی و تحصیلی از جمله اقامتهای کوتاه مدت محسوب میشوند. هر یک از این نوع اقامتها دارای پیش نیازها و یا تامین مدارک و دلایلی است که دولت ترکیه براساس آنها درخواست متقاضی اقامت را بررسی خواهد کرد.

اقامت توریستی تا سال 2019 میلادی در کشور ترکیه حداکثر برای 3 سال و شش ماه قابل تمدید بوده است که میتواند از درخواستهای سالیانه شروع و برای سه سال متوالی مطابق نظر افسر اداره مهاجرت شهر و یا منطقه مورد درخواست، تمدید گردد. در این میان تائید و یا عدم تائید درخواست بر عهده و با نظر افسر اداره مهاجرت بوده و درصورت عدم توافق برای تمدید، هیچ دلیلی برای رد درخواست ارائه نخواهد شد. لازم به توضیح است که در مقاطع مختلف سخت گیریهایی از طرف اداره مهاجرت ترکیه در این خصوص اتفاق افتاده است بطوریکه بعضا حتی با درخواست برای اولین بار برخی از افراد متقاضی نیز مورد قبول اداره مهاجرت ترکیه قرار نگرفته و شخص ملزم به ترک خاک کشور ترکیه شده است. گفتنی است قوانین اقامت در سال 2020 تغییراتی نموده است که میتوانید این تغییرات را در اینجا مشاهده کنید.

اقامت تحصیلی در کشور ترکیه مستلزم ارائه مدارک و اخذ پذیرش از یکی از دانشگاهها و یا مدارس در ترکیه است. این موضوع در رابطه با دانشگاهها کمی پررنگتر بوده و عمدتا بسیاری از مهاجرین به کشور ترکیه به بهانه ادامه تحصیل در این کشور، وارد خاک ترکیه میشوند. باید بدانید که دانشگاههای ترکیه به دو بخش دولتی و خصوصی تقسیم میشوند و در دانشگاههای دولتی ترکیه، برای جذب دانشجوی خارجی در یک سال تحصیلی، سهمیه ای مشخص تعیین شده و تعداد محدودی دانشجوی خارجی در هریک از دانشگاههای دولتی ترکیه پذیرش میشوند. دانشگاههای ترکیه معمولا به زبان ترکی و یا زبان انگلیسی و در رشته های مختلف پذیرش دانشجو دارند که بسته به اینکه شما مایل به تحصیل در کدام رشته، کدام دانشگاه و به چه زبانی باشید، علاوه بر ارائه مدارک لازم برای پذیرش باید در آزمونی شرکت نمائید و به سوالات علمی، هوش و میزان تسلط بر زبان مورد نظر پاسخ داده و پس از اخذ حداقل امتیاز، باتوجه به میزان داوطلب آن رشته/دانشگاه بعنوان دانشجو پذیرش خواهید شد. پذیرش در دانشگاههای خصوصی ترکیه هزینه بیشتری برای شما خواهد داشت هرچند شانس بیشتری برای پذیرش در آنها نیز وجود دارد.

اقامت ترکیه از طریق سرمایه گذاری به دو صورت امکانپذیر است. ساده ترین روش سرمایه گذاری در کشور ترکیه، خرید ملک یا اموال غیر منقول شامل آپارتمان و ویلا است که از این روش و بسته به میزان سرمایه گذاری صورت گرفته، مهاجر میتواند اقامت دائم و یا شهروندی ترکیه را کسب و پاسپورت دوم خود را دریافت نماید. تا آخر سال 2019 مطابق قوانین مهاجرتی سال 2020 ترکیه، میتوانید با خرید خانه در ترکیه به هر قیمت و با هر بودجه ای، اقامت ترکیه را دریافت نمائید و طی سالهای آتی به راحتی اقامت خود را تمدید نمائید. اما درصورتیکه تمایل به دریافت پاسپورت ترکیه داشته باشید و یا به عبارت دیگر شهروندی ترکیه را دریافت نمائید، ملک خریداری شده باید دارای حداقل قیمت 250،000 دلار داشته باشد که توسط کارشناس رسمی و امین دولت ترکیه ارزش آن تائید شده باشد. درصورت خرید هرگونه اموال غیر منقول میتوانید از این روش درخواست اقامت ترکیه را تکمیل و براساس آن اقدام نمائید. این نوع سرمایه گذاری شامل خرید دفتر، مغازه و یا هرگونه ملک دیگر میشود. این نوع از اقامت از دسته اقامت بلند مدت محسوب میشود و بارعایت برخی از نکات و پس از گذشت 5 سال از حضور شما در ترکیه، امکان اقدام برای دریافت پاسپورت ترکیه برای شما وجود خواهد داشت. این نوع اقامت برای افرادی که از سطح متوسط و به بالای جامعه هستند توصیه میشود. مطلب خرید آپارتمان در ترکیه و سرمایه گذاری ملکی را بخوانید.

اقامت کاری ترکیه قدری متمایز از سایر انواع اقامت در ترکیه است. شکل متداول این نوع از اقامت ترکیه به اینصورت است که شخص متقاضی از کشور خود با ویزای کاری که مورد تائید سفارت ترکیه در آن کشور است، مبادرت به ورود به خاک ترکیه نموده است. بنابراین برای این نوع از اقامت؛ بصورت معمول و قبل از ورود به خاک ترکیه باید درخواست کار از شرکتی در ترکیه داشته باشید که متقاضی خدمات شما باشد. دریافت این نوع اقامت قدری دشوار است زیرا شرکتهای فعال در ترکیه به راحتی امکان جذب نیروی خارجی ندارند مگر اینکه شما خدمات ویژه ای ارائه کنید و یا تخصص ویژه ای داشته باشید و شرکت پذیرنده شما، اثبات نماید که تخصص شما بسیار کلیدی بوده و توجیه مناسبی برای استخدام شما داشته باشد. البته برای این نوع اقامت روش دیگری نیز وجود دارد که در روش دوم شخص شما در ترکیه شرکت ثبت کنید و الزامات آنرا رعایت نمائید. این را بدانید که با ثبت هر شرکتی در ترکیه، نمیتوانید اقامت کاری از ترکیه دریافت نمائید و لازم است شرکت دارای شرایطی خاص باشد. اقامت از طریق دریافت مجوز کار یکی از بهترین روشهای مهاجرت به ترکیه است و پس از گذشت مجموعا 5 سال از اقامت شما در این کشور، میتواند منجر به اخذ شهروندی ترکیه شود. مطلب مشاغل در ترکیه و ثبت شرکت را بخوانید.

 

گروه مشاورین اسکایلند هوم ترکیه، در تمامی زمینه ها پاسخگوی سوالات شما خواهد بود. لطفا با ما در تماس باشید.